3 Ocak 2012 Salı

Profil: Claire Danes

Yazıyı aslında 22.dakika.org için yazdım ama buraya da ekledim :)


\


Claire Catherine Danes 12 Nisan 1979'da Manhattan, New York doğumlu ve şimdilerle menajerliğini yapan annesi, bilgisayar danışmanı olan babası ve kendisinden büyük ağabeyinden (Asa) oluşan bir ailesi var.

Protestan bir aileden gelen Danes, zamanında Oliver Stone'un da kendisine tavsiye mektubu yazarak destek olmasıyla, Yale Üniversitesi'ne girer ve psikoloji okur. Ancak iki yılın ardından, oyunculuğa devam etme isteği nedeniyle okuldan ayrılır ve kendini oyunculuk kariyerine odaklar.

Oyuncu, şu an The Big C dizisinde Lee Fallon karakterini canlandıran Hugh Dancy ile evli. Öncesinde, yine kendisi gibi oyuncu olan Billy Crudup ile de birlikte olmuş. Ancak Crudup'un Mary Louise Parker ile birlikte olduğu dedikoduları rahatsız edici boyutlara ulaşınca, ikili yollarını ayırmış. Bu ayrılıktan 7 ay sonra da Crudup ve Parker, bir erkek çocuk sahibi olmuşlar.

Claire Danes ve eşi Hugh Dancy
Claire Danes ve eşi Hugh Dancy


Claire Danes, oyunculuk kariyerine henüz 13 yaşındayken Law&Order dizisinin 3. sezon 1. bölümünde yer alarak başladı. Aradan geçen iki yılın ardından HBOyapımı Lifestories: Families in Crisis adlı dizinin The Coming Out of Heidi Leiteradlı bölümünde görünen oyuncu, aynı yıl Little Women (Küçük Kadınlar) adlı film ile sinemaya da adımını attı.

Aynı isimli kitabın uyarlaması olan filmde hasta küçük kız kardeş Beth Marchkarakterini oynayan Danes, bu rolüyle -ikisi Chicago Film Eleştirmenleri Birliği'nden olmak üzere- üç ödül adaylığı da kazandı.

Claire Danes - Little Women
Claire Danes - Little Women


Little Women'daki başarısının ardından, yeniden tv oyunculuğuna yönelen ve My So-Called Life isimli diziye dahil olan oyuncu, bu dizi sayesinde kariyerindeki ilk başrolü ve düzenli oyunculuğu aldı. Ancak dizi, 19 bölümün ardından iptal olunca hevesi kursağında kaldı ve 2010 yılındaki geri dönüşüne kadar televizyondan uzak durdu. Aradan geçen 15 yılda kendini sinemaya adayan oyuncu, 25'i aşkın filmde yer aldı. Bunların en önemlilerinden bahsedecek olursak:

\

My So-Called Life ve Little Women ile tanınırlığı artan Claire Danes, kariyerindeki ilk büyük çıkışı 1996 yapımı Romeo+Juliet filmindeki Juliet rolüyle yaptı. Filmde, güzel oyuncuya Romeo olarak ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio eşlik etti. Performansıyla iyi eleştiriler alan Danes, aday olduğu 6 farklı ödülün 4'ünü (Aldıkları "En İyi Kadın Oyuncu" ödülleri, alamadıkları "En iyi Çift" ve En İyi Öpüşme") de kazandı.

Aynı yıl yer aldığı To Gillian on Her 37th Birthday filmindeki annesinin trajik ölümüyle baş etmeye çalışan Rachel karakteri de oyuncuya Genç Artis Ödülleri'nden "En İyi Yardımcı Genç Aktris" ödülünü getirdi.

Claire Danes ve Leonardo DiCaprio -- Romeo+Juliet
Claire Danes ve Leonardo DiCaprio -- Romeo+Juliet


Romeo + Juliet'ten sonra 1997 yapımı olan ve kadrosunda Matt Damon ve It's Always Sunny in Philedelphia'da rol alan Danny DeVito'yu da bulunduran The Rainmaker filminde rol alan aktris, ertesi yıl Victor Hugo'nun ünlü eseriSefiller'in uyarlaması Les Misérables'ta annesinin küçük yaşta bir aileye emanet ettiği, genç kızken başrol Jean Valjean'ın yanına alıp büyüttüğü Cosette rolünü oynadı. Bu filmin kadrosunda Uma Thurman ve Geoffrey Rush da bulunmakta.

Claire Danes, kariyerindeki ikinci çıkışı, yakın aralıklarla rol aldığı The Hours veTerminator 3 filmleri sayesinde yaptı. Oyuncu, kadrosunda Meryl Streep, Sharon Stone ve Julianne Moore'un da bulunduğu The Hours filminde Meryl Streep'in oynadığı Clarissa Vaughan karakterinin kızı Julia'yı oynadı. Bu rol ona -biriSGA'dan olmak üzere- iki ödül adaylığı da getirdi.

Claire Danes ve Meryl Streep -- The Hours
Claire Danes ve Meryl Streep -- The Hours

Popüler film serisi Terminatör'ün 3. filmi Rise of The Machines filminde John Connor'ın eşi Kate Brewster karakterini canlandıran aktris, film sayesinde geniş kitlelerce tanınırlığını artırma fırsatına da ulaştı.

Ufak not: Bu rol öncelikle One Tree Hill'den bilinen Sophia Bush'a teklif edilmiş ama Connor'ı oynayan Nick Stahl'ın yanında eşi olarak fazla genç duracağı düşünülerek son anda Danes'e verilmiş.

Claire Danes'in 2004 yılında yer aldığı Stage Beauty, oyuncunun bir süre birlikte olduğu Billy Crudup ile tanışmasını sağlayan filmidir. 2007 yılında yer aldığı ve kadrosunda Meryl Streep ve Damages'ta oynayan Glenn Close'u da bulunduranEvening ise güzel oyuncunun şimdiki eşi Hugh Dancy ile tanışmasına vesile olan film.

\


Evening ile aynı yıl, kadrosunda Robert De Niro, Sienna Miller ve David Kellygibi ünlü oyuncuları bulunduran bir diğer popüler film Stardust'ta yer alan oyuncu, en son 2009 yılında başrollerden birini Zac Efron ile paylaştığı Me and Orson Welles filmiyle sinemada yer aldı.

2010 yılına geldiğimizde 15 yıllık televizyon suskunluğunu bozan Danes, Amerikalı otistik veteriner Temple Grandin'in hayatını anlatan filmde Temple Grandin olarak yer aldı. Rolüyle birçok iyi eleştiri alan oyuncu, bunların yanında Emmy,Altın Küre ve SGA'da mini dizi ve tv filmleri dalında "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini de kazandı.

Claire Danes ve Golden Globe ödülü :)
Claire Danes ve Golden Globe ödülü :)

... ve Homeland

Temple Grandin'de elde ettiği başarının ardından televizyondan kopmayan Danes, 2010 yılının sonunda yeni bir dizinin kadrosuna dahil oldu. 2011-2012 sezonunun yeni dizilerinden olan ve kaliteli yapımların kanalı Showtime'da yayınlanan Homeland'in 1. sezonu 18 Aralık 2011'de sona erdi. Kanal, dizinin 2. sezonunu da sipariş etti.

Daha önce şu bildiride ele alınan dizide oyuncu, CIA çalışanı Carrie Mathisonkarakterini canlandırıyor.

Carrie Mathison
Carrie Mathison


Aktris, dizide gösterdiği başarılı performans sayesinde 2012 Altın Küre Ödülleri'nde "Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu" adaylığı da aldı.

\

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder