3 Şubat 2012 Cuma

Downton Abbey -- Tanıtım

\

Kaliteli dizileriyle bilinen İngiliz kanalı
ITV, 2010-2011 sezonunda izleyicilerine yeni bir dizi sundu. 26 Eylül 2010 itibarıyla başlayan ve halihazırda 2 sezonu arkasında bırakan Downton Abbey, 2012 Eylül itibariyle 3. sezonu ile yeniden ekranlarda olacak. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

Downton Malikanesi
Downton Malikanesi


Downton Abbey aslında, bir dönem dizisi ve genel olarak Downton Malikanesi'nde yaşayan Crawley ailesi ve çalışanlarının yaşadıkları hayat üzerine kurulu. Dizinin 7 bölümlük ilk sezonu 1912-1914, 8 bölümlük ikinci sezonu da 1916-1919 yılları arasında geçiyor. Bunun dışında, yılbaşına özel çekilen 2. sezon 9. bölümü de ailenin 1919-1920 yılları arasındaki yaşamına odaklanmış durumda. Downton Abbey, 3. sezonuyla 1920 yılından itibaren devam edecek.

Dizinin konusuna gelecek olursak:

Grantham Kontu Robert Crawley'in malikanesinde ailesiyle ve çalışanlarıyla yaşadığı, mutlu ve huzurlu olduğunu düşündüğü bir hayatı vardır. Ama bu hayatlar, 15 Nisan 1912 itibariyle bir daha eskisi gibi olamayacak şekilde değişir. Ünlü transatlantik Titanic buzdağına çarparak batar ve gemiyle birlikte Crawley ailesi iki ferdini kaybeder. Daha doğrusu iki varisi...

Cora ve Robert Crawley
Robert ve eşi Cora Crawley


İngiltere'de kadınların miras ve ünvan haklarının olmadığı bir dönem... Yıllar önce yapılan bir anlaşmayla Lord Grantham'ın eşi Cora'nın sahip olduğu mallar da (Downton Malikanesi dahil) Lord'un mallarına eklenmiş. 3 kızı (Mary, Edith ve Sybil) olduğu için mirasını bırakabileceği kimsesi olmayan Lord Grantham, zamanında mirasçı olarak kendine yakın kuzenini belirlemiş. Ailenin en büyük kızı Mary de aileye yakın diğer kuzenle nişanlanarak evliliği garanti altına alınmış. Ancak Titanic faciası, ailenin geleceğe dair bütün planlarını alt üst edince Downton Malikanesi sakinleri istemeden de olsa kendilerini karmaşık olayların içinde buluverir.

Yeni varisin kimliği ve etkileri, Downton'ın geleceği, Mary'nin belirsiz durumu ve 1. Dünya Savaşı, Downton ahalisi üzerinde etkisini gösteren konuların sadece birkaçı olur.

Edith - Mary - Sybil
Edith - Mary - Sybil


Dizinin karakter bazlı zengin kadrosundan bahsedecek olursak:

  • İçine düştüğü karmaşadan kurtulmak için herkesi tatmin edici türden bir yol arayan Crawley ailesinin reisi Robert Crawley'i Hugh Bonneville,
  • Başta Downton olmak üzere, sahip olduğu her şeyin ellerinden kayıp gitmesine seyirci kalmamakta kararlı Robert Crawley'in eşi Cora'yıElizabeth McGovern,
  • Crawley menfaatlerini koruma konusunda Cora kadar kararlı ve ailenin dediğim dedik karakteri olan Robert'in annesi Violet Crawley'i Maggie Smith,
    Violet Crawley (Maggie Smith)
    Violet Crawley (Maggie Smith)
  • Evlilik çağına gelse de bu konuda kendi düşünceleri ile hareket etmek isteyen Lord'un en büyük kızı Mary'i Michelle Dockery, Mary'nin hak ettiğinden de çok ön planda olduğunu düşünen ortanca kız Edith'i Laura Carmichael, insanlara yardım etme ve kadın haklarıyla ilgili olan en küçük kız Sybil'i Jessica Brown-Findlay,
  • Olaydan sonra Crawley mülkiyetinin yeni varisi olsa da bu konuda çeşitli çekincelere sahip Matthew Crawley'i Dan Stevens, Matthew'un annesiIsobel Crawley'i de Penelope Wilton canlandırıyor.
Matthew ve Mary
Matthew ve Mary Crawley


Kadroya Downton Malikanesi'nin çalışan grubu ile devam edersek:

Downton Abbey “dünyanın eleştirmenlerce en çok beğenilen televizyon şovu” olarak 2011 yılı Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir dizi. Bunun dışında, ödüllere aday olma ve bunları almada da oldukça başarılı.

2011 Emmy Ödülleri'nde aday olduğu 11 dalın 6'sında (En İyi Mini Dizi, En İyi Mini Dizi -Yönetmeni, Senaristi, Yardımcı Aktrisi, Kostüm ve Sinematografi -) ödül almanın yanında 2012 Altın Küre Ödülleri'nde de "En İyi Mini Dizi" olarak seçildi. Ödül kazanmadığı kategori neredeyse bulunmayan dizi, PGA ve BAFTA gibi çeşitli önemli ödül törenlerinden de eli boş dönmeyen bir dizi.

\

Downton Abbey, dönem dizilerine pek bulaşmayan benim için beklentilerimi fazlasıyla karşılayan bir dizi. Dönemi gerçeklikle yansıtma ve izleyicisini memnun etme konusunda gayet başarılı. Oyunculuklarda ise küçükten büyüğe ya da alt kadrodan üst kadroya kadar kalitesini gösteren bir yapım. Eğer hayatınıza yeni bir dönem dizisi almak istiyorsanız Downton Abbey kesinlikle şans verilmesi gereken bir dizi.

Son olarak, diziyle ilgili fikir verici bir video için de buraya bakabilirsiniz. İyi seyirler...

\

Yazının asıl kaynağı 22dakika.org, yazı da şahsıma aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder