3 Mart 2012 Cumartesi

Profil: Jennifer Carpenter

\

Daha önce
Claire Danes ile katkıda bulunduğum profil yazılarına bu sefer Dexter'da izlemekten zevk aldığım oyunculardan olan Jennifer Carpenter ile devam edeyim dedim. Yalnız, yazıya başlamadan belirtmekte fayda var: Yazı, oyuncunun yer aldığı yapımlarla ilgili hafif de olsa ispiyon içeren bir profil yazısı.

Jennifer Leann Carpenter, Catherine ve Robert Carpenter çiftinin kızları olarak 7 Aralık 1979'da Louisville, Kentucky'de doğdu ve masörlük yapan kız kardeşinin deolduğu çekirdek bir ailesi var.
\


Katolik bir aileden gelen Carpenter, bir süre St. Raphael the Archangel adlı kilise okuluna devam ettikten sonra Sacred Heart Academy adında sadece Katolik kız öğrencilerinin kabul edildiği bir liseye giderek mezun oldu. Liseyle birlikte konservatuara da yönelen ve Walden Theatre Conservatory'da bir süre eğitim gören güzel yıldız, ardından Juilliard School of Drama'ya geçerek oyunculuk eğitimini tamamladı ve üniversiteden mezun oldu.

Oyuncu, 2007 yılında bir süredir aynı dizide birlikte rol aldığı Michael C. Hall ile birlikte olmaya başladı ve 31 Aralık 2008'de evlendi. Ancak bu evlilik çok da uzun süreli olmadı ve aralarındaki "uzlaşılamaz sorunlar ve farklılıklar" nedeniyle Aralık 2010'da boşanmaya karar verdiler. Oyuncunun boşanma süreci 2 Aralık 2011'e kadar devam etti ve sonrasında Carpenter eşiyle resmen boşanmış oldu. İkili, beraberliklerinden olma çocuk sahibi değiller.

\
Jennifer Carpenter ve Michael C. Hall


Jennifer Carpenter, oyunculuk kariyerine 22 yaşındayken (2001) yer aldığı People are Dead filmiyle başladı ve 11 Eylül'ün bir araya getirdiği birbiriyle alakasız insanların başından geçenlerin anlatıldığı filmde, başrollerden Angela Bettis'in arkadaşlarından biri olarak yan rolde yer aldı. Ayrıca, Kristen Bell de bu arkadaşlardan birisi olarak filmin kadrosunda bulunan bir başka isim.

Ufak not: Bettis ve Carpenter, Bettis'in 5. sezonda Dexter'a Emily Birchkarakteriyle konuk olmasıyla yeniden çalışma fırsatı buldular.

2002 yılına geldiğimizde The Crucible adlı oyunla Broadway'e giriş yapan oyuncu,The Big C dizisiyle de bilinen Laura Linney ve Liam Neeson ile aynı sahneyi paylaştı. Oyunculuk kariyerine başlayalı 10 yıldan fazla zaman geçen güzel yıldız, çeşitli filmlerde ve bazı TV yapımlarında kendine yer buldu. Bunların en önemlilerinden bahsedecek olursak:

Jennifer Carpenter - White Chicks
Jennifer Carpenter ve White Chicks


Jennifer Carpenter kariyerindeki ilk ana karakter rolünü 2004 yapımı White Chicks filmiyle elde etti. Hatta iki erkek FBI ajanının, kaçırılmamaları için korudukları iki kız kardeşin yerine geçişinin anlatıldığı bu filmde de kız kardeşlerin en yakın arkadaşlarından biri olarak kadroda yer aldı.

White Chicks'teki performansının beğenilmesi üzerine, karşısında Queen B'yi bulan aktris, 2005 yılında TV dünyasına adım atmış oldu. Aslında uzun vadeli planlanan Queen B, yayıncı kanal FOX'un devamını istememesi üzerine, sadece deneme bölümü (pilotu) yayınlanan bir TV yapımı olarak kaldı. It's Always Sunny in Philadelphia'yla da bilinen Danny DeVito da bu yapımda rol alan oyunculardan birisi.

The Exorcism of Emily Rose filminden
The Exorcism of Emily Rose filminden


Jennifer Carpenter, kariyerindeki ilk büyük çıkışı Queen B ile aynı yıl rol aldığı The Exorcism of Emily Rose filmindeki Emily Rose rolüyle yaptı. Yakın arkadaşıLaura Linney'in kendisini yapımcılara önermesiyle filmde rol alma şansı yakalayan oyuncu, kariyerindeki ilk başrolün de sahibi oldu. Ayrıca, filmdeki başarılı performansı sayesinde çeşitli ödüllerde adaylık kazanan Carpenter, MTV Film Ödülleri'nde "En İyi Korkutucu Performans" ödülünü de kazandı.

Kariyer çıkışını The Exorcism of Emily Rose filmi ile yapan Jennifer Carpenter'ın filmdeki başarısı ona bir diğer çıkışını, hem de en büyük çıkışını getirdi: Dexter.

Debra Morgan ve abisi Dexter
Debra Morgan ve abisi Dexter


Queen B'den 1 yıl sonra televizyona geri dönen ve kaliteli yapımların kanalıShowtime dizisine katılan Carpenter, televizyon dünyasındaki ilk düzenli ve kadrolu oyunculuğuna da kazandı. Dizinin en ağzı bozuk karakteri ve ana kahraman Dexter Morgan'ın polislik yapan üvey kız kardeşi Debra Morgan'ı canlandıran aktris, rolüyle ve başarısıyla geniş kitlelerin ilgisini çeken biri haline geldi. Oyuncunun dizide canlandırdığı karakterle ilgili daha geniş bilgi için burayabakabilirsiniz.

Jennifer Carpenter, dizideki rolüyle 2007'den bu zamana kadar her yıl aday gösterildiği Saturn Ödülleri - "TV'deki En İyi Yardımcı Aktris" dalında 2009'da ödül kazandı. Bunun dışında, karakteriyle aday gösterildiği başka ödüller debulunmakta.

\
Rec'in yeniden yapımı Quarentine'den


Dexter ile birlikte sinema kariyerine de aralıksız devam eden Carpenter,Fringe'de oynayan Joshua Jackson ve Charlize Theron'un da kadroda yer aldığıBattle in Seattle filminde rol aldı. Bunun dışında, 2007 yılına ait Rec'in yeniden yapımı Quarantine de oyuncunun bilindik filmleri arasında yer almakta.

Dexter'ı saymazsak, en son The Good Wife dizisinin Parenting Made Easy (3x10) adlı bölümüyle TV'de görünen oyuncu, sinemada da Amanda Seyfried ve Daniel Sunjata'nın (Rescue Me ve Grey's Anatomy) da kadrosunda bulunduğu Gonefilmi ile yer aldı.


Not. Yazının orijinali 22dakika.org'a ve şahsıma aittir :)

\

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder