1 Aralık 2012 Cumartesi

Son Baskı Onay-İptal-Uzatma ve Hortlama Haberleri


Son iptal-devam bildirisinden bu yana, yine yeterli zaman geçip de dizilerle ilgili her türden haberler birikince, ben de bu seferki bildiriyle o zamandan bu zamana kadar gelen haberleri, yorum okumayan ya da başlıkları düzenli takip edemeyen kitle için bir kere daha toparlayayım dedim. Buna göre:
Son zamanların kendini en çok konuşturan dönem dizisi olan İngiliz yapımı Downton Abbey, kanalı ITV1‘dan 4. sezonu için geçtiğimiz günlerde onay aldı. Kasım ayının başlarında sezonunu kapatan dizinin yeni sezonu da yine 8 bölümden oluşacak. 2012 Emmy ödüllerinde Maggie Smith‘e Emmy kazandırmışlığı da bulunan yapım, 25 Aralık’ta Yılbaşı Özel bölümüyle yine karşımıza çıkacak. Ayrıca, onay alan sezon için de bir Yılbaşı Özel bölümü yayınlanacağı şimdiden açıklanmış durumda.
Bir süredir bütün onay-iptallerini açıklasa da orta karar reytingi nedeniyle Necessary Roughness‘ı geride bırakan USA Network, dizi için nihayet 3. sezon onayı verdiğini açıkladı. Ama bu onay, 12 ve 16′lık diğer iki sezonun aksine 10 bölümlük bir sezonu kapsıyor.  Ülkemizde Dizimax tarafından yayınlanan yapım, 2. sezonun kalan 5 bölümüyle 23 Ocak’ta ekranlara geri dönecek.
The CW kanalının bu sezondaki yenileri içinde en sevilen dizi olan Arrow, geçtiğimiz günlerde tam sezon onayını alarak 22 bölüm yayınlanmayı garantilemişti. Kanal, aldığı kararla sezonu 1 bölüm daha uzatarak 23 bölümeçıkarttı. Arrow, Green Arrow adlı çizgi roman üzerine yaratılan, öldü zannedildiği 5 yılın ardından bulunduktan sonra Robin Hoodvari bir kahramana dönüşen Oliver Queen’in yaşadığı maceralar üzerine kurulu.
ABC‘nin geçtiğimiz sezondan gelme komedisi Last Man Standing ile bu sezonki yeni komedilerinden Malibu Country, kanaldan 5 bölümlük ilave aldı. Buna göre, iki dizi de şu an için 18. bölüm dahil yayınlanacaklar. Malibu Country, kendisini aldatan ve paraları suyunu çeken rock yıldızı kocasından ayrılıp, elinde kalan tek mal varlığı olan Malibu’daki küçük eve taşınan 3 çocuklu country şarkıcısı bir kadın üzerine kurulu.
Bildirinin bir diğer haberiyse bir hortlama üzerine: The Kennedys. 2011 yılında 8 bölümlük bir mini dizi olarak yayına giren ve finalini yapan dizinin devam etmesine karar verildi.  Mini dizi, -adından da anlaşıldığı üzere- Amerika’nın en ünlü ailelerinden Kennedy Ailesi ve yaşadıkları üzerine kurulu bir yapım.
Dizi, yapım aşaması tamamlandıktan sonra gelen aşırı tepkiler nedeniyle yayına girmeden yayıncı kanal History Chanel’ın  vazgeçmesiyle sarsılmıştı. HBO, Showtime, FX gibi birçok kanalın da yayınlamaya yanaşmamasının ardından diziyi Reelz Channel yayınlamıştı.
Bildirinin diğer hortlama haberi bu sefer İngiltere dolaylarından:Hunted. Bir önceki bildiride, BBC kanalının diziyi daha fazla yayınlamak istemediği için iptal ettiğini ama ortağı Cinemax‘in maliyet konusunu halledebilirse devam etmek istediğini yazmıştım.
O zamandan bu zamana işler değişti ve dizinin 2. sezonuyla geri döneceği açıklandı. Yapımcının söylediğine göre Cinemax’in yanına onunla Strike Back‘i hazırlayan Sky kanalının potansiyel ortaklığında dizi geri dönecekmiş. Ama dizinin içeriğinde yapılacak değişikliklerle… Tabii, Melissa George‘un yine dizide olacağı da açıklanmış.
FOX‘un bu sezonki yeni dramalarından The Mob Doctor ise uzatma alamadığından haber almış durumda. The Mindy Project ve Ben and Kate‘e 22 bölümlük tam sezon onayı veren kanal, reytingleri pek parlak olmayan The Mob Doctor’ın 13. bölümden sonra sezonunukapatmasına karar verdi. Ama bu karar şu an için iptal oldu da demek değilmiş. İptal ya da devamla ilgili haberse dizi sezon finalini yayınladıktan sonra verilecekmiş.

İngilizlerin sevilen dizisi Merlin‘in de hali hazırda yayınlanan 5. sezonundan sonra biteceği açıklandı. Bu haber daha önceşurada bildiri haline getirildiği için özel olarak buraya eklemedim.The CW kanalının bu sezonki yeni dizilerinden biri olan Emily Owens M.D., kanalın aldığı karar sonrası iptal edildi. Dizi, 13. bölümüyle birlikte finalini yapacak. Buna göre, daha önce orta karar reytingleri nedeniyle tam sezon onayı yerine bölüm uzatması alan dizi, buna fırsat kalmadan yayından kalkmış oldu. Emily Owens M.D., yeni yetme doktor Emily Owens’ın yeni girdiği iş hayatında yaşadıkları üzerine kurulu bir komedi-drama.
Amerika’nın kablolu kanallarından Spartacus‘ün de yayıncısı olanStarz, Ekim ayının sonlarına doğru 2. sezonunu kapatan Boss‘u iptalettiğini duyurdu. Reytingleri, kanalını pek tatmin etmediği için bitirilen yapımın hikayesinin tamamlanması için 2 saatlik bir film yapma fikri olsa da bunun için kadro ve yapım ekibiyle yeniden anlaşma yapmaları gerektiği için henüz bu yönde gelen resmi bir açıklama yok.
Teen Wolf‘un yayıncı kanalı olan MTV, yakın zamanda yeni bir dizisini iptal ettiğini duyurdu:The Inbetweeners. İngilizlerin 3 sezon süren aynı isimli dizisindenuyarlanan yapım, istenilen reytingi tutturamayınca kanal da dizi için devamını isteme gereği duymadı. MTV daha önce İngiliz gençlik dizilerinden Skins‘i de uyarlamış ama o da reyting konusunda isteneni verememişti.
Yabancı dizilerin ağırlıklı olduğu bir site olsa da zaman zaman yerli yapımların da kendine yer bulduğu 22 Dakika’da tanıtımı bulunan dizilerden biri olan Suskunlar da kanalın aldığı bir kararla finalini yapacak.
Farklı konusu ve işleyişiyle geçtiğimiz sezonun sosyal medya ve genel anlamda ses getiren dizilerinden biri olan yapım, 2. sezondaki değişen yapısının ardından ilk sezondakinin aksine bekleneni veremeyinceShow TV, dizi için gün değişimine giderek diziyi Pazar gününe almıştı. Ancak, yine istediği türden bir reyting başarısı yakalayamayınca kanal bitmesine karar verdi. Suskunlar, 2 Aralık Pazar günü yayınlayacağı 28. bölümüyle veda edecek.

Geçtiğimiz Haziran ayında 2. sezonunu kapatan, Rosie Larsen cinayetini finale erdirdikten sonra kanaldanonay alamadığı için bitmesine karar verilen The Killing için bir süredir “geri dönüyor” haberleri çıkıyordu. Ancak daha yeni, bu konuda atılmış somut bir adımın haberi bizlere ulaşabildi. Yapılanaçıklamaya göre, dizinin yaratıcıları dizinin 3. sezonu için çalışmaya başladılar. AMC kanalından resmen bir açıklama gelmemiş olsa da kanal, Netflix ile yaptığı ortaklık sonucu eğer bir sorun çıkmazsa diziyi Mayıs sonunda geri döndürmeyi planlıyor.

Kaynak: 22dakika.org - Yazı bana ait!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder