Yeni yıla girmemizle birlikte, Amerika’da Televizyon Crtitics Association‘ın (TCA) düzenlediği 2013 yılı paneli başladı ve bununla birlikte bazı diziler için onay, erteleme, bölüm azaltma ya da artırma haberleri bizlere daha sık gelmeye başladı. Ben de onun da katkısıyla gelen şu zamana kadarki haberleri daha önce yaptığım gibi bir toplayayım dedim. Buna göre:
Rosie Larsen’ı Kim Öldürdü?” sorusuyla ortaya çıktıktan sonra 2 sezon boyunca bizlerle olan, ama kanal devamını istemediği için ekranlardan çekilen The Killing için iptal sonrasında geri getirme çalışmaları başlamıştı. Hatta Netflix’in de içinde olduğu ikili bir anlaşmayla dizinin geri döneceğine dair pek çok haber çıktı. Ama bu zamana kadar AMC, diziyi yenilediğini resmen duyurmamıştı. Sonunda gelen habere göre AMC, dizinin 3. sezonunu sipariş etti. Gelecek sezon 12 bölümden oluşacak ve çekimlere 25 Şubat’ta başlanacak.
FOX kanalının uzun ömürlü, hali hazırda 8. sezonunu devam ettiren sevilen polisiyesi Bones, kanaldan 9. sezonu için de onay aldı. Dizi, Aralık başında ara verdiği ve 26 bölüm sürecek olan 8. sezonuna, 14 Ocak 2013′te yaptığı çift bölümlük açılışla geri döndü. Dizi 8×08 ile 150. bölümü de geride bırakmıştı.

Amerika’da Comedy Central‘da, ülkemizde dee2‘de yayınlanan Workaholics, yayıncı kanalından hem 4, hem de 5. sezonu için onay aldı. 16 Ocak’ta 20 bölümlük 3. sezonunun ikinci yarısı için geri dönen dizinin onay aldığı iki sezon da 13′er bölümden oluşacak.

İngilizlerin e4 kanalında yayınlanan, sevilen dizi Misfits, yaptığı değişikliklerden sonra döndüğü 4. sezonunu 16 Aralık’ta kapatmıştı. Bundan sonra gelen birkaç habere göre dizi, kanaldan 5. sezonu için de diğerlerinde olduğu gibi 8 bölümlük onay aldı. Yalnız, bu haberi kanalın resmi olarak teyit etmediğini hatırlatmakta fayda da var.

Bu sezon geçtiğimizin aksine özellikle Revolution ve The Voice sayesinde bereketli bir sezon geçiren NBC, beklenilenin üstündeki başarısının da katkısıyla yapması gereken programlama gereğince 7 Ocak’ta başlayan dizisi Deception‘ı 13 bölümden 11′e, 22 bölüm için daha önce onay verdiği Revolution‘u da 20′e bölüme düşürdüğünü duyurdu.
NBC, hali hazırda başlamış dizileri için yayın akışı ayarlaması yapmışken, başlamamış dizilerine de dokundu. Yine kesin olmayan bir habere göre, sezon ortası dizisi olarak lanse edilen Save Me ve Hannibal‘ın yaza kalabileceği belirtilmiş. Yayınladığı yapımlardan genel olarak memnun oldukları için, sezon öncesi onay verdiği 2 yapımı nereye koyacaklarına hala tam olarak karar veremeyen kanal yöneticileri, 2 diziyi de yaza bırakabilirmiş.
Bildirinin diğer program ayarlama haberiyse FOX‘tan: The Goodwin Games. Kanal, daha önce 13 bölümlük verdiği sezon onayını,program ayarlaması adı altında 7 bölüme düşürmüştü. Şimdi de gelen habere göre daha önce kesin olmasa da 1 Nisan’da başlayacağına dair söylemler çıkan dizi, yaza kalabilirmiş. Pazartesi ve Salı günleri yayınladığı komedilerle güzel bir uyum yakaladıklarını düşünen kanal yöneticileri, bunu bozmamak için diziyi baharın sonuna kadar yayınlamamayı ve yaza kaydırmayı düşünüyormuş.
2003-2006 arasında yayınlanan ve 4 Mayıs 2013′te Netflix’te yeniden başlayacağı duyurulan Arrested Development için, bir önceki bildiride senaryo çalışmalarında fazla malzeme çıktığı için sezonda artırmaya gidileceğinden bahsetmiştim. Sonunda yapılan görüşmeler sonucunda tam rakam belli oldu ve dizinin sezonunun 14 bölüm olacağı açıklandı. Yani, yapım 4 bölümlük uzatma almış oldu. Hemen hatırlatalım : Dizi, Netflix’te yayınlanacağı için bu 14 bölüm birden aynı anda yayına girecek.
2011 sonu-2012 başlarında BBC Two ve HBO‘da, 7 bölümlük ilk sezonu yayınlanan Life’s Too Short‘un sezonu bittiğinde, yapımcıRicky Gervais 2. sezonunun da geleceğini belirtmişti. Ama geçtiğimiz günlerde gelen habere göre bundan vazgeçilmiş ve Nisan 2013′te yayınlanacak özel bir bölümle dizinin hikayesini toplamasına ve kapatmasına karar verilmiş. Dizinin arkasındaki isimlerden Stephen Merchant, hali hazırda yine HBO’da yayınlanacak Hello Ladies adlı bir komedi için çalışıyor.
Geçtiğimiz sezon The Client List sayesinde adını dah açok duyduğumuz Lifetime, uzun soluklu dizilerinden Drop Dead Diva‘yıiptal ettiğini duyurdu. Eylül 2012′de sezonunu kapattığından beridir haberi gelmediği için beklenesi türden bir iptal haberiydi. Aslında asıl nedenin de reytinglerden çok, yakın zamanda kendisine gelen pilotlar üzerinde inceleme yapan kanalın dizi yapmak için daha iyi proje bulduğu yönündeki düşüncelermiş. Böylece yapım, 4. sezondan sonra yayın hayatını bitirmiş oldu.


Syfy’ın 2 sezon devam eden ve Ekim ortasında 2. sezonu bittiğinden beridir hakkında herhangi bir haber gelmeyen dizisi Alphas, yakın zamanda gelen habere göre kanal tarafından iptal  edildi ve 3. sezon olmayacağı açıklandı.