1 Ocak 2015 Perşembe

The Vampire Diaries 6x09: Kuzum bu kız size ne yaptı?

Yazıklar olsun.
Bir The Vampire Diaries yazısından daha merhabalar efendim. Verilen bir haftalık aranın nihayet sonuna geldik. Yayınlanan bölümün yine normal bir reytingi ve Allah belanızı versinlik bir sonu vardı. Gelelim neler olmuşa:

Ekstra: Kat Graham 12 Kasım’daki GQ Men of the Year ödül töreninin after partisinde sahne almak için ülkemize gelmişti. Gelmişken Hürriyet’ten Ali Tufan Koç’a röportaj da vermiş, ki bu röportaj Kelebek’te 25 Kasım’da, yani dizi bir haftalık arasındayken yayınlandı. “Hepimizin Atatürk’ten öğreneceği çok şey var,” başlıklı röportaja dilerseniz ve görmediyseniz bir göz gezdirin. İçerik ve Atatürk’ü tanıyan Kat’in verdiği cevaplar nedeniyle bizim klasik Türk milleti yorumlarda yine birbirine girmiş ama o kısma bakmasanız da olur.

Araya girmeden önceki bölümü Kai-Liv-Luke-Jo dörtlüsünün kardeş olduğunu öğrenmiştik. Kai, Bonnie’yi Portland’ta terk edip dünyaya dönmek için harekete geçmişti. Bu bölüm de fazla ertelemeden devamını izlettiler. Bölümde sanıyorum bir tek Caroline yoktu ve bu durum benim aklıma yine Candice Accola bölüm çekimleri sırasında düğün hazırlıklarında mıydı, düğünü mü yapıyordu, yoksa balayında mıydı düşüncelerini getirdi. Neyse ona mutluluklar, konuya döneyim.
Niye mine çiçeği içeren bir şeyi baştan beri taşımıyordun ki zaten?
Damon akıllısı Bonnie’yi getirmek için gerekli aleti Jo’dan (ç)almak için Alaric’i etki altına almıştı ve nihayetinde Alaric farkında olmadan aleti yürüterek Damon’a getirdi. O da kardeşinin geri dönmemesi için Jo’nun gönüllü olarak geri vermeyeceği aleti bu şekilde aldığını elbette, en azından bir süreliğine sakladı. Bonnie’nin geri dönüşüne yardım eden Liv de Elena ve Damon’ı sekiz saatliğine 1994’e döndürdü. Sonuç? Bu dizide altı sezondur hiçbir iş kolay ve hatta tek seferde olmadığından bu da olmadı.

Bizimkiler Bonnie’yi Mystic Falls’ta bulamadılar tabii ki ve Damon çağrı cihazıyla Bonnie’ye çağrı bıraktı. Bonnie’nin çağrıya geri dönmesiyle öğrendiler ki kız altı buçuk saat uzakta ve geri dönmeleri için yedi saatleri olduğundan her şey yolunda… Dolayısıyla beklerken Mystic Falls’da vakit geçirmeye başladılar; hatta Elena’nın depresyona girip patlattığı güzelim evini de ziyaret ettiler. Damon’ın Jo halt etmesi ortaya çıkınca Elena sinirlendi ve kendisini ‘bir şey’ sandı ama Damon nihayet söylemesini istediğim şeyi yüksek sesle söyleyiverdi: Her şeyi Bonnie için yapmıştı.

Bu ikisi bunları yaşarken diğer cepheler de pek boş durmadı tabii ki. İtiraf edeyim, taksi içindeki Kai’yi görünce iki saniye bir duraksadım. Ondan sonra dünyaya döndüğü aklıma geldi ve gelir gelmez eski alışkanlıklarına sarılarak bindiği taksinin şoförünü öldürdü. Ardından da Liv’in barmenlik yaptığı bara gideceği tuttu. Ben öncelikli hedefi Jo’yu bulmak olur diye düşünmüştüm. Liv ile olan karşılaşmaları haliyle iyi başlamadı, birbirlerine girmişken Tyler’ın yetişmesiyle Liv o an için kurtuldu. İşte bu işin faturası sonunda döndü dolaştı Elena ve Damon’da patladı!
Bak bakalım bana, ben Rapunzel’e mi benziyorum?
Oradaki sürelerinin dolmasına bir saat kala Kai’den uzaklaşmak için Tyler’ın da etkisiyle Liv ikiliyi geri getiriverdiler. Hem iyi halt yemiş oldular, hem de Jeremy de haklı çıkmıştı. Üstelik bölüm başındaki sözleri ve davranışı nedeniyle TylerWin Jeremy’den daha işlevsel ve daha iyi olduğunu düşünüyordum. 180 derece döndüm. Jeremy sıkıcının teki olsa da ne varsa çenesinde var; böyle saçmalıklar yapmıyor. Üstelik bu bölüm gayet haklıydı. Bir saat daha bekleseniz ölürdünüz sanki!

Bir diğer cephe de Sarah-Stefan-Matt-Enzo dörtlüsü arasında yaşananlardı. Sarah nihayet Matt’ten kendisini Stefan ile tanıştırmasını istedi. Buluşma sonucunda yaşananlarla anladık ki bizim Sarah aslında Sarah değilmiş. Gerçek Sarah’ın yerine geçmek isteyen arkadaşı Monique çıktı. Çünkü Stefan, Zach’in yıllar önce doğum sırasında herkesin öldü sandığı ama aslında ölmeyen Sarah’ın gerçekte kim ve nerede olduğunu gayet iyi biliyormuş.

Valla ben buna şaşırmadım, hatta aklımdan “Demek ki buradan da bir hikaye çıkacak,” diye geçirdim. Ben o Sarah’ın kaldığı yerde huzurlu bir şekilde kalmaya devam edeceğini sanmıyorum. Elbet bir gün, bir bölüm ortaya çıkar. Hatta Monique öldü de konu kapandı diye değil, tam da bu nedenle ortaya çıkar. Zaten Enzo akılsızı kurcalamaya başladı da.

Azıcık hızlı gittim… Stefan tam her şeyi unutturup Monique’i evine gönderecekken meraklı Enzo’nun dahil olup hikayeyi öğrenmek istemesiyle işler karıştı. Enzo bu sefer de Monique’i öldürdü. Aaron Whitmore, Jay, Ivy, Tripp ve Monique. Etti 5!  Artık sıkıntı ve işsizlikten bulduğunu ölüdürmeye başladığını düşünüyorum. Bu bölüm mecburen yine dikkat ettim; Matt hala yüzüğü takıyor.
Bu çocuğu da zorla vampir düşmanı yaptılar.
En nihayetinde temel olayların sanıyorum sonuna geldim. Haftaya yayınlanacak kış finali bölümünden önce olanları toplayıp bölüm sonundaki Allahın belası olaydan bahsedersek:

- Damon’ın kendisini etki altına aldığını öğrenen Alaric, durumdan zerre memnun olmadı ve Damon’a iki yumruğu geçiriverdi. Burası berbat.

- Annesiyle tatile giden Caroline’ın Stefan ile arası hala karışık durumda.

- Jay ve Tripp’ten sonra Monique’in de ölümüyle sabrı taşan Matt, Jeremy’den yeniden avcı olmasını istedi ve Enzo’yu öldürmek gerektiğini söyledi. Bu cephe de fena karışacak. Ben Enzo ölse üzülmem.

- Elena’ya ne desem bilemedim. Ortada dolanıp duruyor, bir şeyler yapıyor da bir sonuç yok.

- Kai manyağı bölüm sonunda Tyler’ın karşısına çıkıp anlaşma yapmak istediğini söyledi. Muhtemelen Jo-Liv tercihi gerektiren bir konuya dayanacaklar, Tyler yine ortalığı berbat edecek.

- Stefan’ın hayatı da hiç ‘fena’ değil. Bir tarafta kendisi her ne kadar kabul etmese de Caroline var. Enzo zaten ayrı dert.

+ Ve Bonnie…Bölümün ortasında planın sekteye uğramasına çok şaşırmadım, daha doğrusu sürprizdir olura verdim de o son sahne şart mıydı şimdi?!! Kız geri dönmeyi bir şekilde başardıktan sonra tası tarağı toplayıp hepsini terk etse haklı kalabilir. Şimdilerde sevsem de eskiden bayık bulduğum Bonnie, her daim fedakâr ve çevresindekileri kurtaran kişi oldu. Hatta halen kapalı olan Mysic Falls sınırı olayı da döndüğü bir vakitte onun başına kalacak bence…

Gelecek bölümde: Bölüm Yılbaşı temasının olduğu bir bölüm. Bonnie’nin yılın en sevdiği zamanındaki mutlu anılarını hatırladığı, Jo ortadan yok olduğu için Alaric’in Damon ve Elena’yla aramaya giriştiği, Tyler’ın Liv ve Luke’un karşısına riskli bir planla çıktığı bir bölüm izleyecekmişiz. Ayrıca bu sefer de Matt, Enzo’yu öldürme planında fazla ileri giden taraf olacakmış. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Stefan Caroline’a kötü bazı haberler vermek zorunda kalacakmış… Çok lazımdı tabii.

Bu haftanın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Haftaya tekrar görüşmek üzere.
Matt ve Jeremy başına dert açmadan şunu öldürseler niye demem.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder