16 Temmuz 2011 Cumartesi

2011 Emmy Ödüllerinin Adayları Açıklandı [+Değerlendirmeli]Kısa bir süre önce yani 14 Temmuz itibariyle televizyon dünyasının Oscarları kabul edilen ve bu sene 63. kez düzenlenecek olan Emmy ödüllerinin adayları belli oldu. Buna göre ‘Mildred Pierce’ 21 dalda aday gösterilirken, Mad Men 19 dalda, Modern Family ise 17 dalda aday gösterilerek öne çıkan yapımlar oldu. Kanallar arasındaki sayılara bakıldığında ise HBO 104 adaylıkla öndeyken, ikinci sıradaki CBS 50, NBC 46, PBS 43, Fox ise 42 adaylık alabildi. Bu yılki tören geçmişte olduğu gibi yine Cnbc-e ve e2’den 18 Eylül günü canlı yayınlanacak diyelim ve aday değerlendirmesine geçelim.

En İyi Dizi (Drama)

''Mad Men''
"Boardwalk Empire"
"Dexter"
"Friday Night Lights"
"Game Of Thrones"
"The Good Wife"

Öncelikle kendi adıma şunu söyleyeyim ‘Ne olur Mad Men artık şu ödülü almasın!!’ Beğenene saygılar ama sıkıldım bu dizinin almasından, sanırım biraz da izlemiyorum diye de oluyor bu. Zaten Mad Men’in dramaları domine etme durumu geçen seneki Golden Globe ödüllerinde sona ermişti. Orada ödülü alan Boardwalk Empire dizisi benim bu dalda aklımda olan dizi. Aslında Boardwalk Empire alacağını düşündüğüm dizi ama kendimce asıl hak ettiğini düşündüğüm dizi ise Game of Thrones dizisi. 10 bölümlük ilk bölümüyle nasıl bir şaheser olduğunu yeterince gözler önüne serdi. Umarım alır ama yine de bekleyip görelim. (Ayrıca aklıma geldi, o güzelim The Killing niye aday değil?!! Aşk olsun Emmy demeden kendimi alamıyorum. Friday Night Light'a final yaptı diye kıyak geçildi ve olan The Killing'e oldu diye düşünüyorum))

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Steve Buscemi, "Boardwalk Empire"
Michael C. Hall, "Dexter"
Kyle Chandler, "Friday Night Lights"
Hugh Laurie, "House"
Timothy Olyphant, "Justified"
Jon Hamm, "Mad Men"

Geçen sene bu ödülü Breaking Bad dizisindeki rolüyle Bryan Cranston almıştı ama bu sene listede yok. Sevgili Hugh Laurie de bilmem kaçıncı kez yeniden bu dalda aday gösterilmiş durumda ama büyük ihtimal yine vermeyecekler. Keşke verseler. Benim görüşüm geçen Golden Globe’u da alan Steve Buscemi, zaten o alamazsa da ödül büyük ihtimalle yine Mad Men’den John Hamm’e gidecektir.

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Connie Britton, "Friday Night Lights"
Julianna Margulies, "The Good Wife"
Kathy Bates, "Harry's Law"
Mireille Enos, "The Killing"
Mariska Hargitay, "Law & Order: Special Victims Unit"
Elisabeth Moss, "Mad Men"

Kısa zaman önce şu yazıda The Killing dizisinin kendimce bir tanıtımını yapmıştım. Diğer adaylar kim olursa olsun benim gözümün başkasını görmesi mümkün değil. Zaten hak ettiğini de düşünüyorum. Julianna Margulies ve Elisabeth Moss bildim bileli ödül törenlerinde adaylar, bari bu sefer geride duruversinler. Zaten olur da sevgili Mireille Enos alamazsa (malum The Killing sezon finali yüzünden eleştirilip duruluyor Amerikalılar tarafından) ödül diğer ikisinden birine gidecektir.

En İyi Dizi (Komedi)

"The Big Bang Theory"
"Glee"
"Modern Family"
"The Office"
"Parks And Recreation"
"30 Rock"

Bu kategorinin sahibi belli gibi bir şey. Aşağılara indikçe nedenine de daha iyi anlayacaksınız ama bu dalın sahibi Modern Family diyorum. Geçen sene de ödül o almıştı, bu sene de alacaktır. Olur da Emmy ona vermezse büyük ihtimalle The Big Bang Theory'nin veya Glee'nin olur ödül.


En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)

Jim Parsons, "The Big Bang Theory"
Johnny Galecki, "The Big Bang Theory"
Matt LeBlanc, "Episodes"
Louis C.K. "Louie"
Steve Carrell, "The Office"
Alec Baldwin, "30 Rock"

Öncelikle şunu söyleyeyim Johnny Galecki’nin burada ne işi var anlamadım ben. Anlayan varsa bana da söylesin. Kendisi daha çok yardımcı erkek oyuncu modunda duruyor gibi. Matt LeBlanc’ı da burada görmek hoş olmuş. Episodes sevdiğim bir dizidir. Peki, kim alır denirse ben TBBT ile Jim Parsons derim. Şu aralar ödül törenlerdinde pek ‘in’ durumda. Son iki aday yeterince ödüle doymuşlardır diye düşünüyorum. Bu sefer de veriversinler işte.


En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)

Laura Linney, "The Big C"
Melissa McCarthy, "Mike & Molly"
Edie Falco, "Nurse Jackie"
Amy Poehler, "Parks and Recreation"
Martha Plimpton, "Raising Hope"
Tina Fey, "30 Rock"

Bu kategori diğerlerine göre karar vermesi daha zor gibi duruyor sanki. Geçen senenin Emmy ödülünü alan Edie Falco bir yanda, Golden Globe’u alan Laura Linney öteki tarafta. 30 Rock’taki rolüyle az ödül domine etmemiş olan Tina Fey’i de yabana atmamak lazım. Bunlara rağmen ben The Big C’deki rolü ile Laura Linney’in ödül alacağını düşünüyorum. Çoğu zaman 'Emmy'nin ne yapacağı belli olmaz' derim ben. Bekleyip görelim bakalım.

En İyi Mini-DiziCinema Verite
Downton Abbey
The Kennedys
Mildred Pierce
The Pillars of the Earth
Too Big to Fail

The Kennedys dizide anlatılanlarla birçok tartışmaya konu olsa da ya da The Pillars of the Earth olumlu birçok eleştiri alsa da bu dalın galibi büyük ihtimalle Mildred Pierce olacak. Dizi 21 dalla Emmy’deki en çok adaylık unvanına da sahip bir dizi zaten. Bu dal dahil birçok ödülü götürecektir.


En İyi Erkek Oyuncu (Mini-Dizi)

Idris Elba - "Luther"
Laurence Fishburne - Thurgood
William Hurt - Too Big to Fail
Greg Kinnear - "The Kennedys"
Édgar Ramírez - "Carlos"
Barry Pepper- "The Kennedys"

Idris Elba da Luther’daki rolü ile bu kategorideki rolüyle sıyrılmış gibi buruyor. O dururken diğerlerine oy gitmez diye düşünüyorum. En azından ben vermezdim, Emmy verir mi vermez mi göreceğiz.

En İyi Kadın Oyuncu (Mini-Dizi)

Taraji P. Henson -Taken from Me: The Tiffany Rubin Story
Diane Lane - Cinema Verite
Jean Marsh - "Upstairs Downstairs"
Elizabeth McGovern - "Downton Abbey"
Kate Winslet - "Mildred Pierce"

Yukarıda da yazdığım gibi bu sene Emmy’de Mildred Pierce epey ön planda olacak diye düşünüyorum. O yüzden sevgili Kate Winslet de bu dalda ödülünü evine götürecektir.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama)

Andre Braugher -"Men of a Certain Age"
Josh Charles - "The Good Wife"
Alan Cumming - "The Good Wife"
Peter Dinklage - "Game of Thrones"
Walton Goggins - "Justified"
John Slattery - "Mad Men"

Game of Thrones izleyenler Tyrion Lannister karakteriyle sevimli cüce Peter Dinklage’in nasıl bir oyunculuk sergilediğini iyi bilirler. O yüzden benim bu daldaki favorim kendisi. O varken diğerlerini de gözümün gördüğü söylenemez. Diğerleri kusura bakmasınlar umarım Emmy’nin de gözü görmez!

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi)
Chris Colfer - "Glee"
Jon Cryer - "Two and a Half Men"

Ty Burrell - "Modern Family"
Jesse Tyler Ferguson - "Modern Family"
Ed O'Neill - "Modern Family"
Eric Stonestreet - "Modern Family"

Yukarıda neden en iyi komediyi Modern Family kazanır dediğim sanırım bu dalda daha anlaşılır olmuştur. Bence bu dalda ‘Hangi Modern Family karakteri ödül alır’ diye düşünmek daha yerinde olur. Benim gözümde Ty Burrell daha ön planda ama olmadı geçen seneki Emmy’yi de alan Eric Stonestreet de olabilir. Emmy hangi Modern Family karakterini seçer artık göreceğiz. (Bir de sürpriz olurmuş da Chris alırmış, ne gülerim)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama)

Christine Baranski- "The Good Wife"
Michelle Forbes - "The Killing"
Christina Hendricks - "Mad Men"
Kelly MacDonald - "Boardwalk Empire"
Margo Martindale - "Justified"
Archie Panjabi - "The Good Wife"

O kadar The Killing dedim durdum, bu kategoride de Michelle Forbes’u tek geçmekteyim. Diğerlerine verilmesini kendi adıma istemiyorum. Yalnız geçen sene Emmy alan Archie Panjabi’yi ya da Kelly McDonald'ı da yabana atmamak gerektiğini de atlamayalım. Ödül törenlerinde her zaman istenilen adaylar kazanamıyor maalesef. Umarım bu dal istediğim şekilde sonuçlanır.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi)

Julie Bowen - "Modern Family"
Jane Krakowski- "30 Rock"
Jane Lynch - "Glee"
Sofia Vergara - "Modern Family"
Kristen Wiig - "Saturday Night Live"
Betty White - "Hot in Cleveland"

Kendi adıma hem Golden Globe hem de geçen seneki Emmy’yi alan Jane Lynch’i bu dalda ödül için düşünüyorum. Diğerlerine göre şansı daha fazla gibi. Yine de Sofia Vergara da Modern Family rüzgârının etkisiyle sahnede buluverirse kendini şaşırmayacağım. Yalnız değinilmesi gerekn bir nokta var: Jane Lynch bu seneki ödül töreninin sunuculuğunu yapacak. Sunuculuk yaptığı törende ödül almak ilginç bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Gerçi hoş da olur.


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi)

Eileen Atkins - "Upstairs Downstairs"
Maggie Smith - "Downton Abbey"

Melissa Leo - "Mildred Pierce"
Mare Winningham - "Mildred Pierce"
Evan Rachel Wood - "Mildred Pierce"

Durdum düşündüm ‘Hangi Mildred Pierce karakteri ödül alır’ diye Melissa Leo daha ön plana çıktı. Yine de Evan Rachel Wood’u da kenara koymayalım. Mildred Perce’taki üçlüden bir alır diye düşünmekteyim ben yine anlayacağınız.


Evet adaylıkları değerlendirme yazısı bitti. Kendimce öne çıkan dallarda bir değerlendirme yaptım. Listenin geri kalanı için de şuraya uğrayabilirsiniz. Artık geriye 18 Eylül’deki ödül törenini beklemek kaldı. Bekleyip görelim nasıl bir tören olacak diye. Bir sonraki yazıda görüşme üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder