11 Kasım 2012 Pazar

İptal-Devam-Uzatma Piyasasından Son Haberler

iptal devam

                                                           (1. Kısım)
Ekim ayının başından beridir Sandy Kasırgası ve başkanlık seçimleri nedeniyle dizi yayınları aksasa da kanallar iptal-devam-uzatma haberlerini ara vermeden gönderiyorlar. Ben de kendimce bir toparlama yapayım dedim: Buna göre:
Sevilen kablolu kanallardan USA Network geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak yeni sezon onayı alması zaten beklenen bazı dizileri için onay vermişti. Bir diğer dizisi Suits için de arayı çok açmadı ve 3. sezonunun olacağını duyurdu. Dizinin yeni sezonu da 16 bölümden oluşacak. Suits, 2. sezonunun kalan 6 bölümü için Ocak 2013′te yeniden aramıza dönecek.

ABC Family kanalının en sevilen ve reytingler bakımından en bereketli dizisi Pretty Little Liars, kanaldan 24 bölümlük 4. sezonu için onay aldı. Ağustos sonunda 2. sezona ara veren dizi, 23 Ekim’de “Cadılar Bayramı Özel Bölümü” yani, 3×13 ile karşımızda olmuş olacak. Bunu dışında, 3. sezona ait kalan bölümleriyle de tıpkı Suits gibi Ocak’ta aramıza dönecek.

HBO’nun yan kanalı Cinemax‘in İngiliz ortak yapımı olan dizisi Strike Back de yeniden karşımıza çıkacak bir başka dizi. Kanaldan gelen habere göre dizi, 3. sezonu için onay aldı. Yalnız, bilgilendirmekte fayda var: Dizinin mini diziymiş gibi kabul edilen ilk sezonundan sonra oyuncu kadrosu baştan aşağı değiştiği ve Cinemax devreye girdiği için Strike Back Amerika’da 3. sezonu yayında olacak gibi gösteriliyor. İngiliz kanalı da onay verirse onlar için 4. sezon olmuş olacak.

29 Eylül’de 2012 versiyonuyla Nickelodeon’da yayın hayatına başlayanTeenage Mutant Ninja Turtles, yaptığı girişle kanalını memnun etmiş olacak ki daha 2. bölümü yayınlanmadan 2. sezonu için onay aldı. İlk sezonu 26 bölümden oluşacak olan dizinin onay alan yeni sezonu da aynı şekilde 26 bölümden oluşacak.

Yeni sezon onayları şimdilik bu kadar. Tam sezona uzatma haberleriyle devam edecek olursak:

FOX kanalının bu sezonki yeni komedilerinden biri olan The Mindy Project, kanaldan 22 bölüme olan uzatmasını almış durumda. 25 Eylül’de yayın hayatına başlayan dizi, jinekologluk yapan bir kadının iş ve özellikle aşk hayatında yaşadığı romantik komedileri aratmayan olaylar silsilesini üzerine kurulu bir yapım.

 
FOX‘un bu sezonki bir başka komedisi Ben and Kate de The Mindy Project gibi kanaldan tam sezona uzatmasını aldı. Gelen habere göre, dizinin ilk sezonu 19 bölüm sürecek. 22 değil de 19 olmasında da dizinin senaristi Dana Fox‘un hamile olması etkiliymiş. Dizi, amaçsız hayatında bir işe yaramak isteyen Ben’in kardeşi Kate’in yükünü hafifletmek için onun yanına taşınıp yeğeninin bakımını üstlenmesinin ardından yaşanan komik olayları konu alıyor.

Ufak not: Go OnRevolution ve The New Normal için tam sezona devam daha önce uzatıldığı için buraya dahil etmedim.

Son olarak gelen hayırsız haberlere geçecek olursak:

ABC Family kanalının uzun soluklu dizilerinden, Ağustos sonunda 5. sezonuna ara veren  The Secret Life of The American Teenager‘ın 5. sezonunu tamamladıktan sonra bitmesine karar verildi. Dizi, 19 Kasım’da yayınlanacak 5×12′den sonra 25 Mart’ta geri dönecek ve sezonun kalan 12 bölümünü yayınladıktan sonra dizi, finalini yapmış olacak.


Yakın zamanda gelen haberle, ulusal kanallar için yeni sezonun ilk iptal olan dizisi belli oldu: Made in JerseyCBS‘te yayınlanan ve 28 Eylül Cuma günü yayına giren yapım, 2. bölümünün ardından düşük reytingler nedeniyle kanal tarafından iptal edildi. Dizi, Jersey’den New York’a avukat olarak çalışmak için gelen bir kızın, kendini şirkettekilere kanıtlama ve şehirde ayakta kalabilme çabası üzerine kuruluydu.

Son olarak, yine yakın zamanda gelen bir iptal haberiyse henüz başlamadan yayından kaldırılan bir diziyle ilgili: Next CallerNBC‘nin sezon ortası komedisi olarak yayına girecek olan dizi, çekilen 4 bölümün kanal yetkilerince beğenilmemesi üzerine, başlamadan programdan çekildi. Yapım, kaba ve egoist Cam ile koyu feminist Stella’nın radyodan ilişkiler üzerine yaptıkları programın üzerine bir komedi olacaktı.

----------------------------------------------------------
(2. Kısım)
ABC’nin yıllardır popülerliğinden bir şey kaybetmeyen, yüksek reytingli dizisi Grey’s Anatomy‘nin uzantısı (spin-off) olarak 2007 yılında yayın hayatına başlayan Private Practice‘in şu an devam etmekte olan altıncı sezonunun, son sezon olacağı açıklandı. Dizinin başrolündeki isim Kate Walsh, dizide daha fazla yer almak istemediğini ve bu sezon sonunda diziden ayrılacağını geçtiğimiz ilkbaharda duyurmuştu.  Dizinin yaratıcısı  Shonda Rhimes ve ABC yetkilileri, başta onsuz devam etme niyetinde olsalar da gün değişikliği nedeniyle iyice düşen reytinglerin etkisiyle diziyi bitirme kararı aldı. Aralık – Ocak gibi bir zamanda yayınlanması tahmin edilen 6. sezonun 13. bölümü, dizinin final bölümü olacak.

Diğer bir iptal haberi ise NBC’den geldi: Animal Practice
Hayvanları çok seven ve onlarla çok iyi anlaşan;  fakat sahipleriyle aynı şekilde iletişim kuramayan veterinerimizin ve kliniğindeki diğer ekibin başından geçenleri izlediğimiz komedi dizisinin ilk bölümü 12 Ağustos’ta, Londra Olimpiyatları’nın arkasından yayınlanmıştı. Böyle iyi bir tanıtım kampanyası sayesinde yüksek bir reyting elde etse de ilerleyen bölümlerde istenilen rakamlara ulaşamadı ve beş bölümü yayınlandıktan sonra iptal kararı geldi. Neyse ki hali hazırda çekilmiş bulunan üç bölümü de yayınlanacak. (Yani 7 Kasım’a kadar devam edecek!) 14 Kasım’da ise onun saatinde 2. sezonuyla Whitneykarşımızda olacak. İptal kararında düşük reytinglerin yanı sıra, hayvanların insanları güldürmek için kullanılmasına kızdıkları için NBC’yi mesaj yağmuruna tutan Amerikan hayvan hakları gruplarından PETA‘nın da etkili olduğu bir gerçek.


The SimpsonsAmerican Dad gibi çizgi dizilerini el üstünde tutan FOX‘un onlar kadar değer vermediğini düşündüğümüz dizisi Bob’s Burgers, bu sefer diğerlerinden ayırt edilmedi ve 22 bölümlük 4. sezonu için şimdiden siparişini aldı. Böylelikle şu an 3. sezonu devam etmekte olan dizi, 2013-2014 sezonunda da bizlerle olmayı garantiledi. 2011′de yayın hayatına başlayan Bob’s Burgers, hamburger restoranı sahibi Belcher ailesinin başından geçen komik olayları anlatıyor.


Şimdi de BBC America‘dan bir devam haberi var. 60′ların Amerika’sında İç Savaş‘tan sonraki bir zaman diliminde, İrlanda göçmeni bir polisin maceralarını anlatan dönem dizisi Copper, 2. sezon siparişini aldı. Ağustos 2012′de başlayan dizinin ilk sezonu 10 bölümdü. 2. sezonun ise 13 bölüm olacağı ve 2013 yılında bizlerle olacağı açıklandı. 

Uzatma haberleri ile devam edecek olursak…
ABC‘nin iki yeni dizisi 666 Park Avenue ve Last Resort istenen reytingleri bir türlü elde edemediği için  iptal – devam tahmincileri  “Hangisi önce gidecek?” diye tartışadururken ABC, ikisi için de iki bölüm uzatma karar aldı.  ABC’nin hiçbir dizisini bir türlü tutturmayı başaramadığı  (bkz:  Flash ForwardCharlie’s Angel’sThe Deep End) Perşembe akşamları yayınlanan Last Resort,  Pakistan’a füze atmayı reddettiği için hain ilan edilen nükleer bir denizaltı mürettebatının başından geçenleri anlatıyor. 666 Park Avenue ise Pazar akşamları Revenge arkasından yayınlanan bir fantastik – korku dizisi.

ABC bu iki dizi dışında Grey’s AnatomyModern FamilyCastle ve The Middle için de ek bölümler istedi. Böylece bu sezonki bölüm sayıları  Castle için 23, diğer üç dizimiz için ise 24 oldu.
FOX‘un 25 Eylül’de başlayan ve daha geçen gün 22 bölüme uzayan dizisiThe Mindy Project,  şimdi de 24 bölüme uzadı. Romantik komedi filmleri izleyerek büyümüş ve şimdilerde bir doktor olan Mindy ve dizinin yan karakterleri,  şimdiden herkesin sevgisini kazanmış durumda. Bir diğer FOX dizisi New Girl‘e benzeyen ve kendisinin tahtını sallayan dizimiz, bakalım ilerleyen günlerde onu tahtından etmeyi de başarabilecek mi?


Son olarak yerli bir diziden “final yapıyor!” haberimiz var. O da Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi. 2010 Eylül’ünde yayın hayatına başlayan ve şu an 3. sezonu devam eden dizinin, bu sezonunun son sezon olacağı,  2013 Haziran’ında yayınlanacak olan 100. bölümün final bölümü olacağı duyuruldu.

Kaynak: 22dakika.org - Yazının ilk kısmı bana ait!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder