6 Nisan 2014 Pazar

The Vampire Diaries 5x11: ‘Yüz’ünü gördük sonunda!


Ben Katherine Pierce’im. Daima hayatta kalırım.
The Vampire Diaries taa 12 Aralık’ta bizi 99. bölümüyle bırakıp gittikten sonra nihayet geri dönme zahmetine girdi ve ‘100.’ bölümüyle karşımıza çıkmış oldu. Üstelik harika ötesi ve bana göre bu sezonun en güzel ve hareket dolu bölümüyle ekrana geldi. Bölümün özelliğini kullanırcasına dizide daha önce görünmüş ölü ya da diri birçok karakteri öyle ya da böyle bölümün hikayesine katınca daha bir eğlenceli de oldu ve aktı gitti. O yüzden lafı uzatmadan gelelim sadede:

Bu bölümün dizinin en sevdiğim karakteri Katherine üzerine kurulu olacağı belliydi. Son birkaç bölümdür vampir-insan dönüşümünden kaynaklanan yaşlanma nedeniyle gözümüzün önünde eriyen ve çürüyen Katherine, kalp krizinden de kurtulduktan sonra son anlarının geçmesini yatakta beklemeye başladı. Bu sırada da alt katta Stefan harici geri kalanlar bunun üstüne konuşarak Katherine’in hayatlarına ‘kattıklarının’ muhasebesini yapıyorlardı.

Bu kısımlar gerçekten eğlenceli değil miydi sizce? Ben çok eğlendim. Katherine için dizinin ana damarı/kökü demek boşuna yanlış olmuyor işte. Şuna bakar mısınız?

Bunu öğrendiğimde de senin adına üzülmemiştim. Bugün de üzülemedim. İşte bunlar hep kısmet.

Damon: O yalancı pislik, bir mezarda gömülüymüş gibi davrandı ve 145 yıl boyunca onu aradım. Dur, Elena gibi davranıp beni eski evinin verandasında öpmesi bundan daha kötü müdür?

Bonnie: Büyükannem onun içinde olmadığı bir kabri kapamaya çalışırken öldü.

Jeremy: Beni Silas'a yem etti ve öldüm. Sonra arabamı bir direğe geçirmeme neden oldu ve beni tekrar ölüme terk etti.

Matt: Onun yüzünden kardeşim öldü.

Elena: Sayısız kez benmişim gibi davrandı. Jenna teyzemi kendini karnından bıçaklamaya zorladı ve John amcanın parmaklarını kopardı. Klaus onu Mystic Falls'a kadar takip etti ve onun yüzünden Jenna'yı kaybettik. (Damon: Alaric’i de.) En az iki kere beni öldürmeye çalıştı.

Caroline: Beni öldürdü de. Tyler'ın kurt adam laneti onun yüzünden tetiklendi.

Bir Katherine Pierce kolay yetişmiyor anlayacağınız. Ama son zamanlarda Silas draması nedeniyle de epey bir takdir etmeye başladığım Stefan’ın olaya koyduğu nokta benim için yeterli ve harika bir kapanış oldu:

Stefan: 1864'te Katherine evime taşındı, beni onu sevmem için etki altına aldı. Kardeşimi baştan çıkardı, bize vampir kanı verdi ve kasabayla bizim ölümümüzle sonuçlanan bir savaş başlattı. Ama ondan yüzyıllar önce o yalnızca ailesi tarafından dışlanmış masum bir kızdı. O yüzden 500 yıl boyunca yalan söyledi, herkesi kullandı ve hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yaptı. Kaldı da. O hayatta kalmaya çabalayan birisi, değil mi?


Haklısın şekerim.

Daha ne olsun? Bundan sonrasında her şey normal seyrinde ilerlerken annesinden kolay vazgeçmek istemeyen Nadia’nın dizideki tek insan Matt’i kullanarak grubu Gezginci planı kapsamında Katherine konusunda yardım etmeye zorlanmasıyla ortalık yine hareketlendi. Damon’sa bu dönemde Katherine’in zayıflığından yararlandı ve düşüncelerinin içine girerek onları karıştırdı. Orada da şu nokta dikkatimi çekti:

“Eğer hesabım doğruysa ailendeki herkesin ölümü tamamen senin suçunmuş.” Liz’le konuşurken: “Yaptığım her korkunç şey onunla bağlantılı. Bana öldürmeyi öğretti. Öldürmekten zevk almayı öğretti. O beni mahvetti... ve şimdi hiçbir şeyi geri alamıyorum.”

İnsanlar seçimleriyle yaşar. Katherine ikiliyi vampire çevirmiş olabilir ama sonrasındaki hayat onların seçimleriyle ilerlediği için ben bu konuda tamamen Damon’a katılamıyorum. Vampir olmanın ağırlığıyla öldürmeyi öğrenmesine tamam. Ama ‘her korkunç şey ve zevk alma’ Katherine gibi birine bile fazla olur. Damon sonradan olma Damon değil, ki kendisi de az yukarıdaki diyalogun da dediği gibi bölüm sonunda bunu kabul etti.

Gelelim Gezginci planına:

Umarım Stefan gerçeği öğrendiğinde senden nefret etmez.

Bir önceki yazıda “Plan iyi de ben Kath’i kendi görüntüsü içinde görmek isteğindeyim. Başkası içinde geze geze ne olacak yani? Ayrıca öyle bir yaşam nasıl olacak ki? Kimin içine girmeyi seçeceğini merak ettiğim doğrudur.” diye bir laf ettim. Nasıl bir lafsa artık…

Katherine harika bir cevap verdi. ‘Elena’nın’ içine girmiş olmasını düşünmek insana zevk veriyor. O Stefan’dan hoşlanırken aklı başına gelen Damon, Elena ile arasını düzeltme çabası içine girecek. Bu da bizi tekrardan en klasik noktaya getirecek ama bu sefer ortada Katherine olduğu için izlemenin zevkli olacağını düşünüyorum. Tabii Katherine’in Elena’nın içinde olmasının doğuracağı sonuçlar var. %100 beden kontrolünde sorunlar da yaşayacaktır bence.

Ayrıca böylesi bir yaşamını geçtim, kimse anlamayacak mı? Anladığında ne olacak? Katherine’i oradan çıkardıklarında başkasına mı gidecek yoksa toptan mı yok olacak? Katherine Gregor’u Matt’in içinden temelli çıkarttığına göre bizimkiler de bunu –gerçeği anladıktan sonra- yapabilir. Katherine’i bu sefer gerçekten kaybedersek ne olur acaba? Şunun bir ortasını bulsalar da huzura ersem…

Huzur demişken niye Tyler’ı şu diziye geri getirdiklerini merak ediyorum ben. Ne güzel Klaus’un Marcel mahzeninde kalıyordu o öyle. Çıkarttılar yine piyasaya. Allah bilir Caroline ile aralarını düzeltme çabalarına da girecek. Zor vallahi zor…

Neyse, o şahsiyeti kendi işine bırakıp gelelim atlanmaması gereken son noktaya:

Az kaldı az, en fazla beş dakikası var.


Hazır gelmişken “Bir daha gelmeyeceğim.” demeseydin daha iyiydi tatlım.

Skandal!! (…dermişim. Ben ne kadar bekledim bunu, siz biliyor musunuz?)

Klaus’un 100. bölüm şerefine diziye konuk olacağının haberini 5 x 07 (beşinci sezon yedinci bölüm) üzerine yazdığım yazıda vermiştim. Üstte de hazır görüldüğü üzere harika ve herkesin beklediği türden bir konukluk oldu. Çok da hoşuma gitti benim. Klaus’un Caroline ile konuşurken tekrardan gelmeyeceğini söylemesi biraz kalbimi kırdı ama sahnenin insanın üzerindeki etkisi güzeldi işte. Bir-iki kere geri sarıp izlediğim doğrudur. Bu adam varken Tyler’ın sevilmesini niye beklerler anlamıyorum.

Bu arada Caroline olası bir Katherine-Klaus karşılamasını aslında engellemese de olurdu. Merak etmedim de değil ama Damon konusu yeterince yettiği için kurcalamayacağım.

Bu bölüm böyle ve olanlar malumunuz işte. Elena görünümlü Katherine ile maceraya devam bakalım. Şu noktada ben de haftaya görüşmek üzere diyorum.

Çok şeker değil mi ya? Al evde besle işte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder