2 Kasım 2014 Pazar

The Vampire Diaries 6x01: Keder, kazıktan daha etkili olursa?


Sevişirseniz ölürsünüz. Hiç film de mi izlemiyorsunuz siz?
Bir The Vampire Diaries bölümünden, daha doğrusu yeni sezonundan merhabalar efendim. Geçtiğimiz sezonu Mayıs ayı içinde kapatana kadar site bünyesinde 19 yazıyla eritivermiştik, karşımıza yenisini gönderdiler. Ben de kaldığımız yerden alıp yürüyeyim diyorum. Ama öncesinde:

 Birçok haber kaynağında yer alan bir durumu ben de kısaca geçeyim: Daha önce Tyler ile Michael Trevino’nun konuk olduğu The Originals evrenine bu sefer Tatia karakteriyle Nina Dobrev konuk olacak. Kendisinin, vampir olmadan hemen önce Klaus ve Elijah kardeşlerin hoşlandığı ama kendisini görmediğimiz görsel ikiz olarak lafı geçmişti.

 Ian Somerhalder ve Nina Dobrev’in ayrıldığı malumunuz. Üstüne Nina Dobrev’i Derek Rough konusu gerçek olmak üzere birkaç kişiyle yazıp çizmişlerdi. İşte o sıra Ian Somerhalder’a da geldi. Kendisi Dobrev’in de arkadaşı olan Nikki Reid ile saklamadığı bir ilişki içeriside, ki zamanında Ian-Nina ikilisi Nikki’nin eski sevgilisiyle birlikte dışarı da çıkmışlar. Bu durum haliyle taraflar arasında –dedikoduya göre- buz kesmeye neden olmuş.

Nina’nın Instagram notlarını bu duruma yoran var ve dahası Comic-Con panelindeyken ikilinin arasında panele katılan bütün kadronun oturması durumu var. Tuhaf olması aşikâr ama dört yıllık ilişkiyi bir adım ileriye götürmek istemeyince oğlanı elinden kaçıran da kızın kendisi tabii.


Bu resim bu bölümden ama emellerime alet ettim.

 Bir de The Originals’ın başrolceğizi Joseph Morgan’ın (33), Bonnie’nin annesini oynayan Persia White (41) ile Jamaika’da evlenmesi durumu var. Gayet mutlu da görünüyorlar. Yalnız yaş farkı falan umurumda değil de ben adamın o güzelim aksanının miras kalmayabileceği durumuna biraz takılmış durumdayım. O iş nasıl olacak sahi? En iyisi geleyim ben artık bölüme:

Geçtiğimiz sezonu en nihayetinde Damon ve Bonnie’nin diğer tarafta sıkışıp kalmasıyla kapatmıştık. Diziyi de yazın geçip bitmesi ve üniversitenin açılmasıyla açıverdik. Elena ağzından karakterlerin ne durumda olduğuyla başlayıp o şekilde bitirdiğimiz için ben de karakterler üzerinden geçerek gideyim diyorum.

1) Elena Gilbert

Sayesinde ‘keder’ kelimesi beynime kazındı.

Elena’yı aşklarını bir türlü yaşayamadıkları hayatının aşkını ve en yakın arkadaşını kaybetmiş olarak bırakmıştık. Bıraktığımız yerde buluverdik. ‘Tabii ki’ bir şekilde devam ediyor rolleri içindeydi. Gerçi bu bölümde geçtiğimiz sezondaki gibi (O neydi ya?) çok gözüme batmadı. Dahası doktor olmaya karar vermiş, ki bu iyi bir şey. Gerçi okulunu Being Human’daki Aiden misali kan bulmak için de kullanıyor ama olur artık o kadarı.

‘Keder’ konusunu ise Luke’tan aldığı otlarla Damon’ı halüsine görmek şeklinde idare ediyor. Caroline sayesinde öğrendik ki Bonnie’ye çok ağlamış ama Damon için pek ağlamamış. Normal tabii ama bu durumun yan etkisi Mystic Falls sınırında bulduğu kim varsa öldürmeye kalkması olmuş. Bölümün başında sevişen çifti de katlediverdi ama bence o kişinin kimliğinin Elena olduğu barizdi. Umarım Alaric, kızın Damon’ı unutturma teklifini kabul eder.

Elena’nın yakın zaman geleceğinde bu arkadaşı görüyorum.

2) Stefan Salvatore

En ‘ben’ yas tutma Stefan’ınınkiydi.

Stefan ise olayın arkasından veda etmeden ve arkasına bakmadan her şeyi terk etmiş. Bir tamirhanede araba tamircisi olarak karşımıza çıktı ama tabii ki gizli bir amacı varmış: Ölülerle iletişim kurmayı sağlayan bir cadı ile iletişim kurmak. Onu bir de Ivy adlı bir kızla görüverdik. Bölümün bir yerinde kıza “Ben vampirim,” bile dedi ama tabii ki inanılacak bir pozisyonda olmadılar. Hepsinin güzeliyse Elena ile yaptığı “Ben artık vazgeçtim,” konuşmasıydı. Muhtemelen devamını getirecek ama bu bölümlük doz yerindeydi. Bir de Caroline sesli mesaj bıraktığında telefonu kırmasa güzel olacaktı.

Şimdilik Caroline konusunu ben misafir edeyim o zaman.

3) Caroline Forbes

Aslında arayışının sonunda kendisini New Orleans’ta bulsa ne de güzel olur…

Ana karakterlerin yas tutmasını izleyip durduk ama neyse ki ana konuyu çok ihmal etmediler. Sezon finalinde Gezginciler’in yaptığı büyü nedeniyle Mystic Falls’a giremez hale gelen vampirler dışarıda kalınca her şeyi düzeltmenin bir yolunu arayıp bulma işi Caroline’a kalmış. Diğerlerinin eli niye armut topladı bilmiyorum ama o piknik sahnesi güzeldi mesela. Buradaki tek falso onun okulu bırakması olsa gerek, umarım o konuyu bir şekilde toplarlar.

Ayrıca Stefan konusunu çaktırmadan deşmesi ve bıraktığı sesli mesaj kalp ben. Caroline Dries ya da Julie Plec ikilisinden birinin ‘Steroline’ konusunda “Üstünde çalışacağız ama her şeyin bir zamanı var,” gibisinden bir açıklamasını bırakıp Matt’e geçeyim ben.

4) Matt Donovan

Bir “Ay umarım ölmez,” sezonunun açılışına daha hoş geldiniz.

Gezginciler ile yapılan mücadelede uzun süredir geçinmek için çalıştığı Grill yanınca polis olmaya karar veren Matt’i de eğitimde buluverdik. Elena vampirler artık kasabaya giremediği için gerek yoktu muamelesi yaptı ama Matt’in de dediği gibi Caroline’ın yolu bulması uzun sürmeyebilir. Bir de vampirler için kan öyle olmasa da insanlar için yemek parayla, malum.

Ayrıca beş sezondur bu sefer ölecek mi acaba diye kendimi yiyorum, en azından şansı artar. Bir de Elena’nın elinde ölmekten son anda yırtan kıza yardım etme durumu var ki oradan da bir aşk çıkaracaklar gibi. Kimi bulacaklar diye düşündüğüm tek kişi de rezerve oldu.

5) Tyler Lockwood

Keramet üniversitedeymiş galiba.

Sezon finalinde Gezginci kabilesi ile girdiği mücadeleden birinci sezondaki, yani içinde kurt adam potansiyeli olan insan formuna dönen Tyler ise bu durumu idare etmenin derdindeydi. Luke’un yaptığını öğrenince üstüne saldırması ve sürekli bir kendine hakim olma çabası içindeydi ama neyse ki Alaric bu konuda epey işe yaradı. Umarım birini öldürüp yeniden kurt olaylarına girmez. Bu halinden memnun kaldım ben.

Bir de Liv ile aralarındaki ‘çekim’ konusu var. Ne zaman ne hikâyesi kaldı bu çocuğun desem bir şey buluyorlar. Fikren hoşuma da gitti çabuk olmayacak bir iş gibi. Neyse bu da böyle oyalanır artık.

Benim amacım ikisinin yan yana olduğu bir kare çıkarmaktı ve bu çıktı.

6) Alaric Saltzman:

En ‘bana geçen’ durum Alaric’inkiydi.

Sezon finalinde öbür taraftan dönen Alaric ise bu sefer Whitmore’da Elena, Liv ve Tyler’ın öğretmeni olarak karşımıza çıktı. Vampirlerden nefret eden ama ölmeden önce kısa süreli de olsa vampire dönüşen Alaric, hayata vampir döndüğünden bu durumun onun üzerinde belli bazı etkileri oldu haliyle. Kan içmeyle baş etme, Damon’ın yokluğu ve Elena, Caroline, Tyler derken kafası kalabalık olunca hiçbir şey daha kolay hale de gelmedi.

Ama duruma mola olurcasına Elena’nın hocasıyla arasındaki yakınlaşma ‘benzeri’ durum da onun hikâyedeki payı oluvermiş. Zaten Meredith’in de Alaska’ya gittiğini öğrendik. Olur yani.

Aslında bu ikisinden güzel bff olur.

Sanırım bu kadar. Jeremy’yi ‘en şımarık yas tutma’ olarak gördüğümden ayrı açmak istemedim, o kusur kalsın mümkünse. Bu bölüm tam bir toparlama açılıştı. Herhangi bir şeyi derinlemesine karıştırmadılar veya şok etmediler. Çok fazla hikâye de anlatmadılar. Daha çok ileride neler göreceksiniz amaçlı bir ‘preview’ izledik diyebilirim.

Gelecek bölüme Damon ve Bonnie’yi kurtarmak için yol bulmaya çalışma ve Mystic Falls’a giriş yolu ve Elena!’nın vüyük ihtimalle Damon’ı unutmuş yeni hali derken bir şeyleri de karıştırmalarıyla birlikte kaldığımız yerden devam ederiz artık. Eh o zaman gelecek bölümde görüşmek üzere diyeyim. Öptüm, bye.

Yaşlanıyoruz sayın seyirciler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder