9 Nisan 2015 Perşembe

Penny Dreaful’un Yeni Sezonunu Merakla Beklemek için 7 Neden


İlk sezonuyla birçok kesimden çok değişik tepkiler alan ve farklı bir yapım olduğunu belli eden Showtime dizisi Penny Dreadful ile ilgili bekleyiş artık sona ermek üzere, az kaldı sayılır. Ülkemizde FX’in yayınladığı dizi, 3 Mayıs’ta tekrardan aramızda dönecek. Üstelik öncekinin aksine bu sefer yayın saatinde Game of Thrones’a karşı savaşmayarak daha rahat bir yayın imkânına da sahip olacak.
Ben de başlamadan önce önceki sezonu da baz alarak dizinin kendisini neden sevdirdiğini ve yeni sezonu neden merak etmemiz gerektiğine bir bakış atayım dedim. Başlayalım bakalım:

1) Edebi Karakterler
Penny Dreaful’un daha başlamadan birçok kişinin ilgisini çekme nedenlerinden birisi, hatta belki de en önemlisi kullandığı karakterleriydi elbette. Edebi dünyada bir ünü olan karakterleri dizide kanlı canlı olarak karşımızda buluverdik. Kimler yoktu ki?
* Mary Shelley’in Frankestein’ından Victor Frankenstein ve tabii ki ünlü canavarı karşımızdaydı.
* Bram Stoker’un Dracula’sından Mina Harker’ı ve ünlü Abraham Van Helsing’i gördük.
* Oscar Wilde’ın The Picture of Dorian Gray’inden ölümsüzlüğü ve kendisine ait tablolarıyla ünlü Dorian Gray’i izledik.
* Frankestein, yarattığı ikinci yaratığa Shakespeare’in The Two Gentlemen of Verona’daki hizmetçi karakter Protheus’un ismini verdi.
Başkalarını da görür müyüz diye insan merak ediyor hani.

2) İlişkiler Yumağı
Sezon boyunca karakterler arası birçok ilişki yumağı gördük. Beklenmedik zamanlarda birçok şey oldu ve neler yoktu ki?
* Vanessa’nın en yakın arkadaşı Mina’nın nişanlısı Yüzbaşı Branson’ı ayarttığı ortaya çıktı.
* Ethan ile Brona arasında sezon içinde ilerleyen bir ilişki vardı ama nereye gittiği malum…
* Vanessa ve Ethan arasındaki çekim sürekli ortadaydı tabii ki.
* Vanessa ve Dorian Gray’in ‘yaşadıklarını’ unutmak mümkün mü?
* Peki, Ethan ve Dorian arasındaki dördüncü bölüm sonunda yaşanan ‘birliktelik’? Kesinlikle beklenmedikti.
Kim bilir kimler arasında daha neler olacak?

3) Eva Green / Vanessa Ives ve Çektiği Çileler
İlk sezon boyunca diziyi daha üst bir üst seviyeye çıkaran ve insanların ilgisini çeken faktörlerin belki de en önemlisi Vanessa ve onu canlandıran Eva Green’di tabii ki. Karakter neler yaşamadı ki?
Vanessa’nın peşine düşüp onu avlamak isteyenler oldu. Kaçırılan en yakın arkadaşı Mina’yı inatla aramasını izledik. Ruh çağırma seansında içine Mina’nun ruhu girince Malcolm ile yaptığı ‘o’ konuşma… ‘Father’ deyişleri epikti bence. Peki, akıl sağlığının yerinde olmadığı hastalık sahneleri? Dibe kadar vuran bir karakterin tekrardan ayağa kalkışı gayet başarılıydı.
Bir de erkekler konusu var. Ethan Chandler ile bir türlü yaşanamayanlar, Dorian Gray ile birlikteyken Vanessa’nın tekrardan yoldan çıkmaya başlaması derken çekmediği çile kalmadı kadının.
Eva Green dizideki rolüyle IGN Ödülleri 2014’te En İyi TV Aktristi ödülünü kazandı.

4) Frankestein’ın Canavarı ve Gelini
Geçtiğimiz sezonda karşımızda pek çok karakter vardı, her karakter ve oyuncu ortaya bir şeyler koydu ama en çok dikkat çekeni veya etkileşim alanı Victor Frankstein’ın yarattığı canavar ve hikâyesi oldu.
Yarattığı varlıktan korkan ve ona katlanamayan Victor, onu terk etmişti ve karakterin tek başına verdiği yaşam mücadelesini, hayata tutunmasını ve okuma-yazmayı öğrenmesini izledik. İntikam için Victor’ı karşısına çıktı ve beklemediği bir şeyle karşılaştı: Victor kendisini değil ama yarattığı ikinci yaratığı yanında tutmuştu. Sonuç? Katil oldu.
Yetmedi, aşık oldu. Çalıştığı tiyatrodaki dünyasına tanık olmanın yanında bulunduğu şekle rağmen oyunculardan birinden hoşlanmasına tanık da olduk. Sonuç? Hüsran. O da Victor’dan kendisine birini bulmasını istedi ve ne olduğunu biliyoruz: Verem olan Brona da Victor’ın elinden geçmiş oldu. Gelecek sezon bu durum da önemli bir nokta olacak…
Rory Kinnear, dizide Eva Green’in ile birlikte rolüyle ödül kazanan diğer oyuncu oldu. 19. Satellite Ödülleri’nde Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

5) Yeni Kötü: Madam Kali

Dizinin yaratıcısı John Logan, geçen sezonun aksine bu sezonda doğaüstü varlıklar yerine insan düşmanlar olacağını açıkladı. İlk sezonda öte ailemci (spiritualist) olarak iki bölümde izlediğimiz Helen McCrory, Madam Kali (Evelyn Poole) olarak geri dönecek ve sezonun ana kötüsü olacak. Büyü konusu ise daha çok ağırlık kazanacak.
Ayrıca Logan ilk sezonun ‘aileyi bir arada getirme’ üzerine olduğunu ama artık grubun, hepsini birden yok etmek isteyen bir güce karşı bir arada olmak zorunda olduğunu söyledi. Madam Kali sadece bu konuda değil, ikinci sezonda daha da yakınlaşacak olan Ethan ve Vanessa için de bir tehdit oluşturacakmış.
Genel olarak Harry Potter serisindeki Narcissa Malfoy karakteriyle birçok kişinin aklına gelse de Hugo, Skyfall veya Peaky Blinders’tan tanıyanlar da vardır.

6) Yeni Yüzler ve Geri Dönenler

Yeni sezonda yüzünü sürekli görmeye başlayacağımız kişi bir tek Madam Kali olmayacak elbette.
* Patti LuPone, Vanessa’nın geçmişinde büyük önemi olan gizemli bir karakter canlandırmak için dizide olacak.
* İlk sezonda iki bölümlüğüne Eski Mısır bilimcisi Ferdinand Lyle olarak izlediğimiz Simon Russell Beale, sezonda bu sefer ana karakter olarak yer alacak. Sezonda bahsi geçen Amunet hikayesini hatırlayanlar?
* Douglas Hodge bir Scotland Yard dedektifini, Johnny Beauchamp tuhaf bir geçmişi olan bir adamı, Sarah Greene ise Madam Kali’nin güçlü bir karaktere sahip kızı Hecate’yi canlandıracak.
- Logan aynı zamanda geçtiğimiz sezonda kurt adam olduğunu keşfettiğimiz Ethan ile ilgili de bir şeyler keşfedeceğimizi söylemiş.

7) Yeni Sezon Fragmanı
Okumak ve görmek aynı şeyler değil malumunuz. Dizinin yeni sezon fragmanı ise meraklanmak için başka bir sebep sunuyor. Fragmanda her bir karakterin gündeminde bir şeyler olduğu belli ve daha güzeli Madam Kali’yi canlandıran Helen McCrory’yi kan dolu bir küvetin içinde görüyoruz. Peki slogan?
“Şeytan düştüğünde, yalnız değildi.”
John Logan’ın dizi için üç sezonluk hikâyeyi kafasında kurduğunu da eklemiş olayım, yani şimdiden hikâyenin nerelere evrileceği de belli mesela. Bundan gerisini fragmana bırakalım bence.
3 Mayıs’ta Showtime’da, ardından da FX’te.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder