1 Temmuz 2015 Çarşamba

Arayı değerlendirme zamanı!

Bir yabancı dizilerden haberler yazısından daha merhabalar efendim. Şu an yaklaşık 10 gün süren ve rüzgâr gibi geçen o, dizi sezonunu kapattığımız ama yaz dizileri sezonuna henüz girmediğimiz ve benim de finallerimin başladığı ara döneme girmiş bulunmaktayız. Beni şimdilik boş verelim, hazır geçen sezonun dizileri patır kütür sezon finali yapıyorken tavsiyem, bu arayı dizi bazında güzel geçirmeniz; çünkü her Haziran’da ipin ucu fena kaçıyor…

Az önce takvime baktım, Haziran’da 40+ eski-yeni dizi geliyormuş- ki daha buna İngilizler de dâhil değil. Konuya gelirsek:

*Öncelikle geçtiğimiz haftanın yeni dizileri:

Wayward Pines: Şurada diziden, burada nasıl bulduğumdan bahsettiğimden üçüncü kez bahsetmeyeceğim. Reyting olarak iyi başladığı söylenemez, ama Scandal ve The Blacklist’in sezon finali yaptığı gün ve saatte yayınlanan ve takvimin bu zamanı başlayan yeni bir diziden ancak bu kadar çıkardı.
Zaten ‘limited series’ olduğu için, yani ilk sezon (10) sonunda konusunu toplayıp gelecek reyting/kritik durumuna göre devam edecek olan bir dizi olacağından mini dizi niyetine de izlenebilir.

Jonathan Strange & Mr. Norrel: Aynı isimli Susanna Clarke kitabının BBC One’a uyarlaması. Yedi bölümlük mini dizi olacak. Konu: 19. yüzyılda, pek fazla yapan olmasa da büyünün bilindiği ve kabul edildiği bir dünyadayız. İngiltere-Fransa savaşta. Diziye adını veren biri büyücü, diğerininse kaderinde büyük bir büyücü olmak olan iki kişinin Londra’da yolları kesişiyor.
- Bir de belki lazım olur, Maron’un üçüncü sezonu başladı.

* Daha önce kafasındakini hayata geçirmek için yeterli maddi desteği alamadığını söyleyerek TV’ye geri dönüşünü yapacak Twin Peaks’ten çekilen David Lynch, projeye geri döndüğünü açıkladı. Showtime’dan parayı aldı herhalde…
* Onay-iptallerle devam edersek:

- Geçen yazıda da bahsettiğim gibi, ulusal kanal dizilerinin durumunu şurada toplamıştım; bir kez daha bırakayım. NBC’nin The Odyssey ve A.D. dizilerini saymazsak liste tamamlandı.
Bunun dışında:
- FOX’un iptal ettiği The Mindy Project’e Hulu sahip çıktı ve 26 bölüm onay verdi.
- Amazon, Ripper Street’e dördüncü ve beşinci sezon onayı verdi.
- USA Network, Dig’i ilk sezon sonunda iptal etti.
BBC Three, Cuckoo’ya üçüncü sezon onayı verdi. Taylor Lautner da diziye devam edecek.
MTV, Finding Carter'a 12 bölüm uzatma vererek ikinci sezonu 24 bölüme çıkardı.

Ayrıca:
- The CW, The Originals’ı Pazartesi’den Perşembe’ye, Reign’i Prş.’den Cuma’ya aldı ve The 100’ı geçen sezonun aksine sezon ortasına attı. Yani Salı yarışını kazanan iZombie oldu, Sonbahar’da o başlayacak.
- CBS cephesinde Person of Interest’in beşinci sezonunun 13 bölüm olacağı açıklandı ve sezon ortasına atıldı. 2 Broke Girls de bu sefer sezon ortasında başlayacak.

Gelecek sezonun yayın takvimi.

* Yeni dizi onayları da gelmeye devam ediyor:

- USA Network, Queen of South’a 13 bölümlük ‘onay’ vererek yayınlayacağını duyurdu. Konu: La Reina del Sur (İspanyolca) dizisinden uyarlama. Uyuşturucu satıcısı erkek arkadaşı Meksika’da öldürülen bir kadın, kaçıp Amerika’ya yerleşir. Burada geçmişinden birisiyle karşılaşır ve ikili, çeteyi bitirmek için iş birliğine girerler.
- TNT Caleb Carr’ın aynı isimli romanından uyarlama olacak The Alienist dizisine sekiz bölümlük ‘onay’ verdiğini açıkladı. Konu: 1896’da ve New York’tayız. Elimizde birer gazeteci, psikolog, korkunç cinayetleri çözmeye çalışan polis müdürü ve seri katil var.
- Netflix’in Kraliçe Elizabeth’in hayatı üstüne kurulu The Crown’ından sonra ITV de İngiltere tahtında 63 yıldan fazla kalan Kraliçe Victoria üzerine kurulu sezonu sekiz bölüm sürecek Victoria isimli bir dizi yayınlayacağını duyurdu.
* Kadro haberlerinde durum şu şekilde:

- Taa Eylül zamanı şurada kısaca bahsini geçirdiğim Limitless filminden aynı isimle uyarlanan CBS dizisinde, filmin başrolü ve dizinin yapımcılarından Bradley Cooper’ın da yer alacağı açıklandı. İlk bölümde olacak olan aktör, programı el verdikçe arada konuk olmaya devam edecek. Fragman.
Cooper, 17 Temmuz’da Netflix’te yayınlanacak aynı isimli filmin mini dizi uyarlaması Wet Hot American Summer’da da yer alacak. Detay.

- Vanessa Kirby, Netflix’te yayınlanacak The Crown’da Kraliçe Elizabeth’in kardeşi Prenses Margaret’ı canlandıracak. Dizi detayı yine üstteki linkte.
- Devam edecek mi konusu yılan hikâyesine dönen, sonunda hikâyesini iki saatlik TV filmiyle kapatmasına kararlaştırılan CSI’ın filmi 27 Eylül’de yayınlanacak. Ama bu kadar değil, CSI’da D.B. Russel’ı oynayan Ted Danson’un karakteriyle kardeş dizi CSI: Cyber’da devam edeceği açıklandı.
Ekibin patronunu oynayan Peter MacNicol haliyle dizinin yeni sezonunda yok.

American Horror Story misali antoloji türünde -yani ikinci sezonunda yeni bir konuya eğilecek- olan American Crime’ın yeni sezonu için ilk sezonda yer alan Felicty Huffman ve Timothy Hutton’ın döneceği açıklandı.
- Kadrosuna her hafta birinin katıldığı ilk sezonu O.J. Simpson davası üzerine kurulu American Crime Story’de eski dedektif Mark Fuhrman’ı Steven Pasquale (Rescue MeThe Good Wife) canlandıracak.
The Simpsons’ta Mr. Burns’ü ve Ned Flanders’ı seslendiren Harry Shearer, diziden ayrıldığını açıkladı.
- Geçen yazıda HBO’da yayınlanacağı ‘kesinleşen’ ve başrollerinde Reese Witherspoon ve Nicole Kidman’ın olacağı Big Little Liestan bahsetmiştim. Bu ikili ve Bradley Cooper’ın ardından dizi dünyasına giren bir Hollywood oyuncusu haberi daha geldi kısa süre önce: Jude Law.

Dizi adı: The Young Pope. Kanal: İtalyan Sky, Fransız Canal Plus ve HBO ortak yapımı. Sekiz bölümlük mini dizi. Konu: ‘True Catholic Church’ dediğimiz grubun seçtiği Papa olarak 1998-2009 arası Papa’lık yapan yeni seçilmiş genç Amerikalı Pius XIII’in hayatını konu  olacak.
Çekimler bu yaz başlayıp 2016 başlarında bitecekmiş. Seneyi sonlandırmadan karşımıza gelir herhalde.

- İki adet düzenli kadroya geçiş haberi var: Gotham’ın Dr. Thompkins’i Morena Baccarin ve The Originals’ın Freya’sı Riley Voelkel.
- Stephen King’in 11/22/63 isimli romanından Hulu için çekilen ve başrolünde James Franco’nun (Jake Epping) olacağı mini diziye Greys Anatomy’nin George’u T.R. Knight da (Johnny Clayton) katıldı.
- Kadroyu toplamakla bitiremeyen bir diğer dizi, yani ABC Family’de yayınlanacak olan kitap serisi The Mortal Instruments’tan (Ölümcül Oyuncaklar) uyarlama Shadowhunters’ta:

Kitap serisinden çekilen filmde (2013) Jonathan Rhys Meyers’ın (The TudorsDracula) oynadığı serinin asıl kötüsü Valentine olarak Alan Van Sprang (Reign), Magnus Bane karakteri için de Harry Shum Jr. (Glee) katılmış. Lena Headey’in (Game of Thrones) oynadığı Clary’nin annesi Jocelyn’i de Maxim Roy (ReGenesis) oynayacak.

* Çocuk sahibi olmaya devam:

- Leighton Meester (Gossip Girl) ve Adam Brody (The O.C.) ilk bebeklerini bekliyorlarmış. Bu habere sevindiğim doğrudur.
Grimm’in başrollerinden Claire Coffee’nin (35) bir oğlu olmuş.p
Bu hafta da böyleydi yani efendim. Haftaya tekrardan görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder